logotype

Szanowni Państwo
 Drodzy Przyjaciele naszego Domu

       Zwracamy się z serdeczną prośbą o pomoc finansową przy zakupie nowego samochodu
                       do przewozu naszych niepełnosprawnych mieszkanek.
                       Cenna jest każda, nawet niewielka wpłata.

      Obecnie używamy dwóch 9-osobowych samochodów, które mają po 19 lat,
                      duży przebieg i są bardzo wyeksploatowane,
                      co jest przyczyną częstych i kosztownych napraw.

      Posiadamy wkład własny, lecz jest on niewystarczający na zakup nowego samochodu,
dlatego wszystkich, którym bliski jest los osób niepełnosprawnych zapraszamy do naszej akcji.
 
               Ze swej strony zapewniamy o pamięci i wdzięcznej modlitwie.

                                   Dziękujemy za zrozumienie i pomoc.

 cegielka


DOM POSIADA WOLNE MIEJSCA.

   Informujemy, że zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego Nr 17/2013 z dnia 23 października 2013 r. nasz Dom jest placówką całodobowego pobytu dla 70 kobiet w tym:
- 60 dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie,
- 10 dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.

 

Terapia

Praca zespołu terapeutycznego i medycznego koncentruje się na indywidualnej i grupowej terapii, mającej na celu harmonijny rozwój fizyczny i emocjonalny naszych mieszkanek.
W ramach terapii:

 • realizują obowiązek szkolny w Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych, uczestniczą w grupowych zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych prowadzonych przez nauczycieli na terenie DPS, oraz w przedszkolu integracyjnym. Dzieci przebywające w DPS mają również możliwość korzystania z zajęć logopedycznych.
 • objęte są indywidualnym planem wsparcia, który pomaga poznać możliwości i uczy żyć z własnymi ograniczeniami. Najmniejsze nawet kroki rozwoju są sygnałem chęci życia i zaproszeniem do towarzyszenia w procesie wzrastania i usprawniania pod względem psychofizycznym.
 • uczestniczą w zajęcia uspołeczniających, które rozwijają zainteresowania, kształtują umiejętności funkcjonowania w otoczeniu i grupie.
 • jest też czas wolny i mieszkanki mają możliwość: wyjścia do miasta na zakupy, na spacer do ogrodu, oglądania TV, słuchania muzyki, nauki śpiewu, zabawy i gry planszowe, świętowania imienin oraz udziału w różnych imprezach integracyjnych organizowanych na terenie DPS i poza nim.

Zadaniem zespołu terapeutyczno- opiekuńczego jest rozpoznawanienie i udzielanie pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb ludzkich, takich jak: bezpieczeństwo, stabilizacja, przynależność i miłość oraz godność i szacunek do samego siebie, dające pewność i wiarę we własne siły.

Terapia zajęciowa:

Terapia1Są to zajęcia grupowe prowadzone na sali terapii, jak i indywidualne, na świetlicy poszczególnych grup. Mieszkanki biorą udział w terapii plastyką, muzyką i pracą. Poprzez stosowanie różnorodnych technik dążymy do uaktywnienia mieszkanek, utrzymania ich w sprawności ruchowej i manualnej oraz dajemy możliwość rozpoznawania i rozwijania własnych zainteresowań, umiejętności i talentów. Udział w tych zajęciach przynosi im radość, wywołuje wiele przeżyć i pozytywnych emocji, a przede wszystkim prowadzi do samodzielnego wysiłku. Ich prace wzruszają swoją treścią, swoistą wymową, bogatą kolorystyką, ozdabiają ściany ich pokoi i korytarzy DPS.

TECHNIKI PRACY:

 • FILCOWANIE
 • HAFT (matematyczny, krzyżykowy, płaski)
 • MALOWANIE NA SZKLE
 • QUILLING
 • WYKONYWANIE BIŻUTERII
 • ODLEWY GIPSOWE
 • PIROGRAFIA
 • DECOUPAGE
 • ORIGAMI
 • I INNE..

Zapraszamy do obejrzenia...

bwd  Strona 1/8  fwd

Ponadto w Naszym Domu działają:

Klub Małego Podróżnika

Terapia 04Poprzez spotkania poznajemy kulturę danego kraju - poznajemy zabytki, ciekawe miejsca, smakujemy potrawy, tańczymy regionalne tańce, słuchamy muzyki, a na zakończenie wykonujemy pracę plastyczną jako pamiątkę z podróży. Byłyśmy już w Chinach, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Tunezji... Z niecierpliwością oczekujemy dalszych podróży.

 

Grupa rowerowa "Pieszo i rowerem"

img 0018Ma na celu przygotowanie nas do samodzielnego, bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszego, pasażera, rowerzysty. Uzyskujemy wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu wychowania komunikacyjnego i obsługi technicznej pojazdu. Uczymy się prawidłowych nawyków, zachowań takich jak: życzliwość, postawa partnerstwa i zrozumienie dla innych uczestników na drodze i jej pobliżu, a także podczas korzystania z różnych środków komunikacji. Uświadomiamy sobie zagrożenia i kształtujemy umiejętności oceny sytuacji na drodze.

 

Grupa teatralna "Słoneczniki"

Terapia 09Daje możliwość udziału w przedstawieniach, wzbogaca i kształtuje osobowość mieszkanek oraz pozwala ujawnić zainteresowania i talenty aktorskie. "Słoneczniki" występowały ze swoim repertuarem podczas powiatowych przeglądów artystycznych w Wadowicach, Tuchowie i Chrzanowie.
Przygotowywany przez nas repertuar jest różnorodny: czasem na wesoło, czasem refleksyjnie, czasem modlitewnie. Na koncie naszej twórczości teatralnej mamy takie sztuki jak: "Jan Chrzciciel", "Kilka słów o świętych", "Temperamenty", "Szczęśliwy Książe", "Mądra Sowa", "Ogród", oraz z repertuaru jasełkowego: "Gość Oczekiwany", "Jasełka - Hipermarket", "Czwarty Król", "Pociąg Zbawienia", "Fakty, ludzie, miejsca".

 

Grupa taneczna "Delfinki"

grupa taca - zwiastunJest niezastąpioną formą współpracy i koordynacji ruchów. To właśnie ruch i rytm - muzyka, ułatwiają nam poznanie siebie i wyrażenie swoich emocji. To dla nas przede wszystkim dobra zabawa, możliwość wyrażenia siebie, rozwijania własnych zainteresowań. Dodatkowo cieszy nas, gdy możemy efekty naszej pracy zaprezentować przed publicznością. Radość innych jest naszą radością.


 

Sala doświadczania świata

Terapia 13

Jest wyposażona: w domek lustrzany z światłowodami, łóżko wodne, prysznic świetlny z wężami UV, kolumny: wodne, interaktywne i piórkowe oraz telewizor świetlno-dźwiękowy. Sala daje nam możliwość doświadczać świata zmysłamu wzroku, dotyku, słuchu i węchu. Jest to także miejsce odprężenia, wyciszenie i relaksu. Nie bez znaczenia jest też to, że same możemy zdecydować, z ktorego elementu sali chcemy skorzystać w danym momencie.

 

Grupa terapeutyczna

Uczestniczymy w indywidualnych i grupowych zajęciach z psychologiem, mających na celu niesienie pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, w podejmowaniu decyzji i radzeniu sobie z nagromadzonymi emocjami, zarówno pozytywnymi jak negatywnymi. Wiele czasu poświęcamy na indywidualne rozmowy.

Spotkania - "Radosne Piątki"

dsc01729W ramch tych spotkaniach robimy to, co lubimy, a przede wszystkim jesteśmy razem. Oglądamy ciekawe filmy, poznajemy siebie w oczach innych (np. poprzez prace plastyczne), rozmawiamy, gramy w gry zespołowe, a ostatnio też trochę "kucharzymy" - gotujemy (no i naturalnie potem to konsumujemy), uczymy się nakrywać do stołu i poznajemy zasady savoir-vivre...